Zobacz więcej:

Osteopatia/Terapia Manualna

Osteopatia/Terapia Manualna

Osteopatia/terapia manualna kręgosłupa

Osteopatia jest to szereg połączonych ze sobą działań obejmujących kompleksowe podejście do pacjenta zaczynając od pełnej diagnostyki a kończąc na indywidualnie opracowanym planie rehabilitacyjnym. Wszystkie działania osteopatyczne opierają się na kilku głównych założeniach:

 1. Organizm ludzki jest spójną całością

 2. Budowa ciała i wszystkie zachodzące w nim procesy są ze sobą powiązane na płaszczyźnie fizycznej jak i psychiczno-emocjonalnej

 3. Organizm posiada własne mechanizmy samoleczenia, należy je tylko odblokować

Osteopatia jest stosunkowo młodą dziedziną, ale podchodzącą do człowieka najszerzej z pośród wszystkich dyscyplin medycyny akademickiej. Zarówno w diagnostyce jak i terapii staramy się wykorzystywać zarówno wiedzę historyczną, jak i najnowsze zdobycze techniki.

Osteopatia to szereg działań mających na celu przywrócenie pełnej równowaga organizmu. W tym celu stosujemy techniki z zakresu:

 1. Technik powięziowych (praca polegająca na rozluźnianiu powięzi i regulowania ich napięcia)

 2. Technik manualnych (ma za zadanie przywrócić pełną ruchomość w obrębie stawów kręgosłupa jak i stawów obwodowych)

 3. Techniki wisceralne (jest to praca na narządach wewnętrznych, ma za zadanie korygowanie ich położenia, poprawę systemu drenażowego i ukrwienia)

 4. Techniki cranio-sacralne (mają na celu wyregulowanie przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, oraz napięcia opony twardej)

 5. Techniki integracyjne (pozwalają wpływać i regulować kilka układów równocześnie)

 6. Masaż

Kiedy celowe jest zastosowanie terapii osteopatycznej:

 1. Problemy z dolegliwościami bólowymi, zarówno kręgosłupa jak i kończyn. Zarówno w fazie ostrej jak i przewlekłej

 2. Wszystkie stany pooperacyjne

 3. Przewlekłe problemy zdrowotne

 4. Problemu w obrębie jamy brzusznej (opadające narządy, bóle „brzucha”, powiększenie narządów, bolesne miesiączki, nietrzymanie moczu itp.)

 5. Stany po urazach i wypadkach

 6. Wady wrodzone i nabyte, w tym wady postawy

 7. Problemy neurologiczne np. zaburzenia czucia, drętwienia, cierpnięcia, migreny itp

Należy pamiętać, że nasze ciało funkcjonuje jako całość, dlatego zaniedbanie w jednym aspekcie w krótkim czasie przeniesie się na pozostałe sfery funkcjonowania. Dlatego  kiedy mamy do czynienia z przewlekłym bólem np. kręgosłupa to zawsze należy zająć się również narządami wewnętrznymi. Natomiast kiedy problem tkwi w narządach wewnętrznych to na koniec terapii należy przyjrzeć się kręgosłupowi. Dlatego właśnie całościowa praca z ciałem przynosi szybkie, trwałe i widoczne efekty.